سه شنبه12 مهر 1401     Tuesday, October 4, 2022
1401/06/20
دسته بندی :
سیاسی
کدخبر :70608
3
چاپ :

انتقاددوباره از بازنگشتن حقوق دولتی معادن کرمان/پیش‌شرط استاندار و پیگیری از تهران

استاندار کرمان گفت: بیش از یکهزار میلیارد تومان از محل حقوق دولتی معادن باید به استان برگشت داده شود و اینجا اعلام می‌کنیم تا زمانی که سهم استان برنگردد، هیچ حقوق دولتی از معادن وصول نباید شود.

محمد مهدی فداکار  در نشست کارگروه اشتغال استان کرمان افزود: بنده نامه‌ای به رییس سازمان برنامه و بودجه می‌نویسم که سهم ۱۵ درصد حقوق دولتی استان کرمان  در همین شش ماه ابتدایی سال پرداخت شود و تا زمانی که این از محل حقوق دولتی به استان بازنگردد، هیچ فشاری به معادن نیاورید و حتی یک قِران دیگر (اخذ حقوق دولتی) را پیگیری نکنید.

تاکنون بارها از پرداخت نشدن سهم حقوق دولتی معادن در استان کرمان انتقاد شده است.

بلای مالیات سنگین در کرمان

به گزارش دل عالم به نقل از ایرنا، وی همچنین با اشاره به اخذ مالیات سنگین از استان کرمان در سال جاری تصریح کرد: با توجه به بلایی که از این جهت سر استان آمده است، امسال باید همت داشته باشیم و پول دولت را وصول کنیم و دیگر مازادی برای بازگشت نمی‌ماند.

استاندار کرمان در ادامه تاکید کرد: تعهد دستگاه ها در حوزه اشتغال نباید رها شود و حتما این موضوع را پیگیری می کنیم؛ البته عددهای تعهدات اشتغال نیز باید منطقی باشد تا دستگاه ها به تعهد خود عمل کنند.

وی اظهار داشت: باید اجرای طرح های اشتغالزایی را رصد کنیم تا این طرح ها به انحراف نروند و دچار چالش نشوند.

ورود منابع مالی استان به حل مشکلات کمک می کند

فداکار تصریح کرد: اگر منابع مالی مربوط به این استان از بانک های خارج از کرمان به داخل بیاید به حل مسائل استان بسیار کمک می شود.

وی افزود: قرار بر این شده که مدیران استان هفتگی به شهرستان ها سفر و مشکلات و مسائل را از نزدیک بررسی کنند.

مسائل سوخت جنوب استان پیگیری می شود

استاندار کرمان گفت: در این هفته مسائل مربوط به سوخت در جنوب استان پیگیری می شود.

فداکار بیان کرد: بخش زیادی از کالاهای موردنیاز معادن استان کرمان مانند دستکش نسوز خارج از استان تهیه می شود و این در حالی است که ظرفیت تولید بخش زیادی از آنها در داخل وجود دارد که باید برای ایجاد کارگاه تولیدی این کالاها برنامه ریزی کنیم.

رد مرز چندهزار تبعه غیرمجاز

وی با اشاره به طرح اخراج اتباع غیرمجاز که در طرح ساماندهی شرکت نکرده اند بیان کرد: این طرح از هفته قبل آغاز شده است و چند هزار نفر رد مرز شده اند؛ از این هفته نسبت به ممنوعیت به کارگیری اتباع غیرمجاز نیز در استان اقدامات و پیگیری های لازم انجام می شود.

ظرفیت های قانون جهش تولید برای اشتغال فعال شود

به گفته استاندار کرمان در قانون جهش تولید ظرفیت های خوبی دیده شده و برای اشتغال جوانان و تحصیلکردگان رقم بالایی پیش بینی است که دستگاه های استان این ظرفیت را فعال و استفاده کنند.

نیمی از بانوان جمعیت فعال کرمان بیکار هستند

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان نیز گفت: نرخ مشارکت استان در بهار امسال نسبت به زمستان سال گذشته ۲ واحد درصد کاهش پیدا کرده و از ۴۱.۱ به ۳۹.۲ درصد رسیده است.

جعفر رودری افزود: این نرخ در مردان از ۶۷.۷ به ۶۶.۳ درصد و در بانوان از ۱۵.۳ درصد به ۱۲.۳ درصد کاهش پیدا کرده که عمده دلیل کاهش مربوط به بخش بانوان بوده است.

وی افزود: نرخ بیکاری در استان امسال کاهش پیدا کرد و از ۱۱.۲ درصد به ۸.۷ درصد رسید که از مقدار ۹.۲ درصد میانگین کشوری پایین تر است؛ کاهش شمار جویندگان کار و ایجاد اشتغال از مهمترین دلایل کاهش نرخ بیکاری استان محسوب می شود.

رودری با بیان اینکه استان کرمان به لحاظ خالص ایجاد اشتغال در کشور جایگاه خوبی دارد اظهار داشت: جایگاه استان در نرخ مشارکت در کشور ۲۲ است و به لحاظ نرخ بیکاری در رتبه ۱۷ قرار دارد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان بیان کرد: نرخ بیکاری جوانان رده سنی ۱۸ تا ۳۵ سال در کشور ۱۶.۶ درصد، این نرخ در استان ۲۰.۳ درصد و نرخ بیکاری مردان استان کرمان در این رده سنی ۱۴.۷ درصد است که عدد خوبی به شمار می رود اما تقریبا نیمی از بانوان جوان جزو جمعیت فعال در استان بیکار هستند که موضوع حادی است.

وی تاکید کرد: بر اساس آمار در بخش خدمات نرخ اشتغال روستاها کم است و  حدود ۶ درصد شاغلان استان بی سواد و ۷۲ درصد نیز دیپلم و پایین تر از دیپلم هستند که سهم افراد با تحصیلات عالی ۲۲ درصد است.

سهم بیکار بیسواد در کرمان ناچیز است

رودری ادامه داد: بیکاران دیپلم و زیر دیپلم استان کرمان ۳۳ درصد بوده و این درحالی است که متوسط کشوری ۵۵ درصد و سهم بیکار بیسوادر در استان ۰.۳ درصد است که نشان می دهد تقریبا بیکار بی سواد در استان کرمان نداریم.

وی موضوع بیکاری جوانان و تحصیلکردگان رشته های دانشگاهی و شناسایی فرصت ها و نیازهای شغلی را در برنامه ریزی برای اشتغال استان کرمان بسیار مهم دانست.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان بیان کرد: از جمعیت ۴۴۸ هزار نفری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله استان، در بخش مردان ۲۴.۶ درصد معادل ۵۷ هزار نفر و در بخش بانوان ۴۸.۵ درصد شامل ۱۰۷ هزار نفر غیرشاغل و بدون تحصیل و مهارت آموزی هستند که این مساله اثر زیادی در آینده بیکاری استان دارد.

وی ادامه داد: در استان کرمان ۴۵ درصد اشتغال رسمی و ۵۵ درصد غیررسمی داریم که نسبت به میانگین کشوری با ۵۷.۵ درصد وضعیت بهتری در کرمان وجود دارد.

رودری گفت: در سال جاری تعداد ۶۰ هزار و ۳۷۴ تعهد اشتغال در استان کرمان داریم که ۳۱ هزار و ۴۴۰ فرصت در بخش صنعت، ۱۰ هزار و ۵۸۵ فرصت در بخش کشاورزی و ۱۸ هزار و ۳۴۹ فرصت شغلی در بخش خدمات باید ایجاد کرد و تاکنون ۲۱ هزار و ۸۷۳ شغل و ۷۸ درصد هدف شش ماهه استان محقق شده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره)  استان کرمان نیز گفت: سهم این نهاد برای ایجاد اشتغال در استان ۲۵ هزار فرصت شغلی با اعتبار یک هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات تبصره ۱۸ است.

ناصر عسکری‌نژاد افزود: از ابتدای امسال سه هزار و ۵۶۲ طرح با ۲۹۹ میلیارد تومان هزینه محقق شده است و پیش بینی می کنیم تا پایان سال از تعهدات اشتغال بیشتر عمل کنیم.

وی بودجه بانک های عامل برای پرداخت تسهیلات اشتغالزایی کمیته امداد را ناکافی دانست و خواستار همکاری بیشتر آنها با این نهاد شد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز گفت: این سازمان پنج هزار و ۵۵ نفر تعهد شغلی دارد که تاکنون ۴۶ درصد برش ابلاغی در اشتغال را محقق و عملیاتی کردیم.

علیرضا وحید زاده افزود: کل مبلغ اعتبار اشتغالزایی برای یهزیستی استان ۶۱۶ میلیارد تومان در سال جاری است که ۴۲۴ میلیارد تومان ابلاغ شده و انتظار داریم ۱۰۰ درصد اعتبارات تا پایان سال جذب شود.

برچسب ها :

مخاطبان گرامی، برای انتشار نظرات لطفا نکات زیر را رعایت فرمایید :

  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های اسلامی منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات پس از ویرایش ارسال می‌شود.
دیدگاه شما ثبت شد
مطالب پیشنهادی
دل عالم

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پایگاه خبری دل عالم می باشد.